Dom czy mieszkanie—co wybrać?

Jest to pytanie, które zadaje sobie niemal każdy z nas. Dlatego też warto przeanalizować wszystkie argumenty za i przeciw i wybrać opcję, która będzie lepiej dopasowana do Twoich potrzeb oraz możliwości.

Zakup własnej nieruchomości to jedna z najważniejszych życiowych decyzji. Więc jeśli nadal nie wiesz, na co się zdecydować to postanowiliśmy ułatwić Ci to zadanie.

Z poniższego artykułu dowiesz się, w co i dlaczego warto zainwestować. Jesteś ciekawy? Zapraszamy do lektury!

Dom czy mieszkanie—wady i zalety obu rozwiązań

Kawa o poranku na własnym tarasie—brzmi nieźle, prawda? Jeśli chcesz zafundować sobie taką przyjemność, to zdecydowanie lepszą opcją w tym przypadku będzie dom. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta—mała czarna smakuje znacznie lepiej z widokiem na ogród niż na okno sąsiada.

Chcesz zagospodarować przestrzeń wokół budynku według własnego uznania? Mieszkańcy bloku mogą o tym tylko pomarzyć. Natomiast jeśli kupisz dom, to sam będziesz decydował o tym, jaki krajobraz będzie za Twoim oknem. Nie ma co ukrywać—opcji jest wiele! Ogródek, basen, mały plac zabaw i czego dusza zapragnie.

Nie bez powodu przytoczymy teraz dobrze wszystkim znane powiedzenie wolnoć Tomku w swoim domku. Dlaczego o tym wspominamy? Bo powinieneś wiedzieć, że dom to przestrzeń, w której możesz robić, co tylko chcesz. Nie obowiązuje w nim żaden regulamin, do którego musisz się podporządkować.

Lubisz zrelaksować się i posiedzieć w ciszy po długim tygodniu? W domu możesz liczyć na odpoczynek kiedy tylko zechcesz. W przypadku mieszkania jest to nieco trudniejsze, bo kupując je, nie masz wpływu na to, kto będzie mieszkał obok Ciebie.

Kolejnym argumentem, który przemawia na korzyść domu, jest posiadanie zwierząt. W szczególności mamy tu na myśli psy. Nie ma co ukrywać—jest to duże ułatwienie. Po pierwsze, jeśli masz dostęp do ogrodu, to wystarczy, że otworzysz drzwi i z całą resztą pies poradzi sobie sam. To świetne rozwiązanie, szczególnie rano, gdy nie masz zbyt wiele czasu, bo musisz przygotować się do pracy. Po drugie nie musisz martwić się o to, czy Twoim sąsiadom będzie przeszkadzało szczekanie. Natomiast w bloku musisz dostosować się do ogółu. Dlatego też ludzie bardzo często wybierają takie rasy czworonogów, które nie potrzebują zbyt wiele ruchu i bardziej nadają się na spędzanie wielu godzin w pomieszczeniu.

Ostatnią kwestią, jaką przeanalizujemy, są finanse. Choć wielu z nas mogłoby się wydawać, że zakup mieszkania jest tańszym rozwiązaniem, często okazuje się to nieprawdą. Jak to możliwe? Podamy Ci jeden prosty przykład, który rozwieje wszelkie wątpliwości—budowa domu w odległości ok. 30 km od centrum bardzo często jest tańsza od zakupu mieszkania w mieście.

Więc co warto wybrać, dom czy mieszkanie?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i w dodatku potwierdzona badaniem przeprowadzonym przez CBOS. Warto dodać, że próba liczyła 1050 osób, z czego 61,6% odpowiedzi uzyskano dzięki metodzie CAPI, 23,1% CATI, a 15,2% CAWI. Z dokonanej analizy wynika, że znaczna większość, bo aż 77% ankietowanych chciałoby mieszkać w domu. Natomiast zaledwie 21% opowiedziało się za mieszkaniem, a 2% osób nie potrafiło się zdecydować.

Wiele osób definiuje wcześniej, co woli. Jednak zdarzają się też tacy, którzy zastanawiają się co wybrać, dom czy mieszkanie. Wtedy biorą pod uwagę zarówno szeroko pojęty komfort, jak i kwestie finansowe. Jeśli kiedyś należałeś do tego grona, to mamy nadzieję, że zmieniło się to po przeczytaniu naszego artykułu. Wierzymy, że pomógł Ci on uporządkować wiadomości na ten temat i teraz nie masz już wątpliwości, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest budowa własnego domu.